Kiteboarding, též kitesurfing, je považován za jeden z extrémních sportů. Jedná se o jízdu na vodě za pomocí tažného draka. K tomu, abyste mohli být taženi drakem, potřebujete desku, kiteboard, do které si pomocí vázání umístíte chodidla.
Spoj mezi Vámi a tažným drakem zajistí trapéz na kitesurf. Ten si umístíte okolo těla a připevníte k němu systém šňůr z tažného draka. Tento sport je umožněn jak dospělým, tak dětem.

Jak začít?

Před tím, než se rozhodnete pro adrenalin v rámci kiteboardingu, můžete si zvolit způsob přípravy. Prvním způsobem je využití kurzu. V jeho rámci získáte cenné zkušenosti a možnost zapůjčení vybavení pro kiteboarding.

kite
 
Existují různé druhy přípravných kurzů od teoretických, po praktické. Lišit se mohou taky délkou trvání, v rámci hodin či dnů. Druhou možností je připravit se na kiteboarding pomocí samostudia a vyhledávání informací.
Pokud jste teoreticky připravení a chystáte se na část praktickou, bylo by dobré mít při kiteboardingu poblíž instruktora, který Vás kurzem provází. V případě samostudia, můžete využít přítomnost kamaráda, který bude dostupný v případě nehody či jiných potřeb.

Potřebné vybavení

Jak už bylo výše uvedeno, základním vybavením pro kiteboarding jsou:

  • drak na kite, umožňující pohyb díky proudícímu větru,
  • trapéz, který slouží pro připevnění šňůr vedoucích z draka,
  • kiteboard, plnící jezdící funkci na vodě,

Kiteboardy se dále rozlišují v závislosti na tvaru, velikosti či značce. Zpravidla záleží na tom, za jakým účelem plánujete kiteboarding provozovat. Můžete zvolit kiteboard uzpůsobený rychlé jízdě, pohybu na vlnách nebo pro freestyle jízdy.

kite-lekce
 
Volba trapézů zase závisí na faktu, zdali je jezdcem muž, žena nebo dítě. Existují také sedací trapézy, které jsou vhodné pro freestyle a rychlostní jízdu. Zvolit si také můžete i velikost draka, podle toho, zdali chcete menšího či většího. Mimo základní vybavení můžete také využít vybavení doplňkové:

  • helmu, která Vám při jízdě ochrání hlavu,
  • neopren, díky kterému bude ochráněno Vaše tělo,
  • nůž, kterým můžete využít v případě ohrožení života při zamotání,
  • vestu záchranou či protinárazovou, díky které se sníží riziko případného zranění.

Kde sportovat?

Abyste mohli kiteboarding provozovat, potřebujete kromě vhodného vybavení a instrukcí také správnou sílu větru a prostorné místo. Zpravidla můžete jezdit na jezeře či moři, v České republice či v zahraničí.
Zvolte takové místo, které nebudete v dosahu ostrých a nebezpečných předmětů a kde nebude velké množství dalších kiterů (mohlo by dojít k zamotání šňůr nebo ke kolizi).
Pokud o takovém místě nevíte, nebo pokud chcete vyzkoušet místo nové, můžete využít internetové spoty, které Vám vhodná místa ukážou. Sami pak můžete takové spoty vytvářet.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup