Koncem roku 2020 hypotéky na českém trhu zlevňovaly, přestože byly ovlivněny koronavirovou situací. Experti v oboru hypoték se však domnívají, že to nemusí trvat dlouho a úrokové sazby mohly zase stoupat. Proto je pro klienty lepší, aby se snažili při zřízení hypotéky sjednat co na nejdelší období pevný úrok, aby pro ně byl co nejvýhodnější hypoteční úrok. Portál Lundea potvrzuje, že klienti dlouhodobé fixace úroku u hypoték chtějí.
 

Nejistá situace

Nikdo neví, co bude dál, jestli se situace díky situaci s pokračujícím nouzovým stavem a nekonečnými lockdowny i uzavřením obchodů a podniků ještě více nezhorší, a nárůst úroků za hypotéku může nepříjemně promítnout do rodinného rozpočtu.
Přestože počátkem roku 2020 by bankéři odhadovali spíše opak kvůli finančním problémům firem i domácností, nakonec rok 2020 přinesl na hypotečním trhu velké překvapení. Češi si sjednali bankovní a nebankovní půjčky na bydlení v celkové částce 250 miliard korun!
 

Dražší nemovitosti = vyšší průměrná hypotéka

Je to díky tomu že si lidé sjednávali úvěry za bydlení ve vyšší částce. Průměrně šlo podle bankovních zdrojů průměrně o zhruba 3 000 000 korun.
Překvapením v loňském roce bylo, že úroky za hypotéky klesaly, ačkoliv se očekával opak, že banky úroky zvýší.
Bankovní analytici ale očekávají, že dále už banky zlevňovat nebudou a s velkou pravděpodobností si lidi za úroky u úvěrů za bydlení zaplatí víc.

svetkolemnas
 

66 % lidí si myslí, že hypotéku půjdou nahoru

Dokonce si to myslí i klienti podle průzkumu Creditas. Podle něj si až 66 procent respondentů myslí, že v horizontu čtyř až pěti let budou sazby za hypotéky vyšší než letos.
Lidé, kteří by si rádi vzali hypotéku, nebo jim končí ve své bance zafixovaná úroková sazba a uvažují o tom, že by si sjednali novou, u stejné banky nebo jiné, je dobré pamatovat na dobu, po kterou si ponecháte tyto výhodnější nízké sazby za úroky.
Doba se však změnila a u mnoha lidé se změnily poměry v práci. Je proto dobré myslet do budoucna, abyste byli schopni svůj závazek na americkou hypotéku splácet, i když se může situace na trhu, ve společnosti, ekonomice a politice změnit. Uvažte se k takovému závazku, kde více, že budete schopni ho splácet i když budete muset změnit práci, nebo o ni přijdete.
Pro ten typ klientů, kteří potřebují mít jistotu, že budou platit několik let stejnou měsíční splátku, je lepší si úrok zafixovat. U levných úroků okolo 2 procent je to ještě snadnější rozhodování, než u úroků 3 až 5 %, které byly v minulosti.
 

Investiční nemovitosti

V případě lidí, kteří nehodlají v nemovitosti bydlet, ale kupují ji z vizí toho ji dále prodat, různí realitní makléři, nebo využít i možnosti konsolidace s jinou hypotékou, pak je lepší vybrat si fixaci, kratší, aby se neuvázali na příliš dlouhou dobu a smlouva pro ně byla flexibilnější.
Banky aktuálně sledují zájmu více než dvou třetin klientů o fixování úroků u hypoték na pět až deset let. Jde o klienty s vyššími příjmy nad 60 tisíc korun čistého.
Důvodem je i to, že ČNB změnila v roce 2020 pravidla a ovlivnila tak poptávku. Banky mohou poskytovat i hypotéky, u kterých je třeba, aby měl klient našetřeno do zástavy 10% ceny zvolené nemovitosti. Funguje ale pravidlo, že čím vyšší procento si od banky půjčíte, oproti zástavě, kterou jí přinesete, o to vyšší sazbu na úroku zaplatíte.
 

Co když jste v problémech

Pokud však potřebujete peníze na dům, kde hrozí jeho prodej, místo hypotéky se dá využít zpětný odkup nemovitosti. V případě nedostatku financí se dá vyřešit i pomocí půjčky pro živnostníky nebo půjčka pro OSVČ. Pro menší částky na běžné spotřební věci je vhodnější půjčka bez registru.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup