Odrážedlo by nemělo chybět ve výbavě žádného malého dítěte. Nejen, že se postará o pořádnou zábavu a akční vyžití, významný vliv má i na rozvoj motoriky. Uvažujete o jeho pořízení, ale nemáte představu, jaké vybrat? Čtěte dál a zjistěte, jaká odrážedla jsou na trhu a která z nich stojí za to.

Odrážedlo vs. odstrkovadlo 

Málokdo ví, že odrážedla pro nejmenší, která mají tři nebo čtyři kola, se ve skutečnosti nazývají odstrkovadla. Určená jsou pro batolata, která se ještě pohybují nejistě. Na odstrkovadle se učí správně odrážet.
Když je už jejich chůze stabilní a dovednost odrážení mají osvojenou, přichází čas pro odrážedlo. Vzhledem připomíná kolo, s tím rozdílem, že mu chybí pedály. Děti se na něm učí držet rovnováhu.
Vhodná doba přichází cca ve dvou letech, načasování je ovšem velmi individuální. Přechod na odrážedlo přizpůsobte vyzrálosti a dovednostem svého dítěte. 

odrazedlo
 

Kritéria pro výběr 

Výběr odstrkovadla nemusíte nijak zvlášť řešit, dítě na něm bude jezdit jen krátce. Určitě však sáhněte po osvědčené značce, která splňuje bezpečnostní předpisy. Ze začátku bude vaše batole trénovat jízdu pravděpodobně doma, a tak hledejte odstrkovadla s tichými kolečky. 
Odrážedlo musí být přiměřeně velké vzhledem výšce dítěte. Dítě musí pohodlně dosáhnout na řídítka a země se dotýkat celými chodidly. Dobrá odrážedla pro nejmenší i pro odrostlejší jezdce mají nastavitelnou výšku, některá dokonce i polohovatelná řídítka.
Právě jim věnujte při výběru svou pozornost. Malé děti rychle rostou a je důležité, aby se jim velikost odrážedla dokázala přizpůsobovat. Výšku průběžně kontrolujte a upravujte. 
Další důležití kritérium je hmotnost odrážedla. Ta by měla být co nejmenší, aby se dítěti s odrážedlem dobře zacházelo. Lehká odrážedla bývají v závislosti na použitém materiálu dražší než ta, která jsou těžší.
Investice se ale nebojte, lehkým odrážedlem pomůžete nejen dítěti, ale i sobě. Jen si představte, jak často ho budete na procházkách nosit. 

sulov
 
Přemýšlíte, zda je nutné pořizovat odrážedlo s brzdou, nebo se obejdete bez ní? Z hlediska bezpečnosti by se mohlo zdát, že je brzda nepostradatelná, ve skutečnosti to však tak horké není.
Malé děti ji stejně využívat nebudou, zabrzdí intuitivně nohama. Brzdy zvládnout používat až větší děti ve věku, kdy už většinou přecházejí na kolo. 

Na co dalšího dát pozor 

Kdyby mělo jet dítě na kole, určitě byste ani na minutu nezaváhali a nasadili mu na hlavu cyklistickou přilbu. Na nic nečekejte, první přilbu kupte společně s odrážedlem. Zamezíte tak nepříjemným úrazům po pádu.
I na odrážedle se totiž dá vyvinout pořádná rychlost! Skvělou ochranou pro případ pádu jsou také cyklistické rukavice. Nezapomeňte ani na vhodnou obuv, pevnou, s odolnou podrážkou. 
TIP: Kvalitní odrážedla pro děti české značky Sulov či Lifefit najdete na stránkách výrobce – https://rulyt.cz/.